aktualne imprezymuzyczne forum młodychwarsztaty "harmonie i hałasy"muzycy/zespołykompozytorzylink 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017

23.03.2013

Data: 23.03.2013 (sob.)
Godzina: 19:00
Miejsce: Pałac Branickich, Białystok
Wstęp: wolny

Data: 24.03.2013 (nd.)
Godzina: 18:00
Miejsce: Zamek Królewski, Sala koncertowa, pl. Zamkowy 4, Warszawa
Wstęp: bilety na miejscu

Koncerty w wykonaniu zespołu „TrioVanBeethoven” w składzie
Verena Stourzh – skrzypce
Erich Oskar Huetter – wiolonczela
Clemens Zeilinger – fortepian
www.triovanbeethoven.at
W programie: L. v. Beethoven, B. Sulzer, W. Lutosławski, J. Brahms

TrioVanBeethoven zostało założone w 2011 roku. Wszyscy członkowie zespołu są doświadczonymi kameralistami mającymi na swoim koncie wiele sukcesów.

Dlaczego „van Beethoven“? Beethoven reprezentuje niezależne myślenie, rewolucyjność, twórczość sięgającą w przyszłość. Dla trzech muzyków zespołu przywiązanie do Beethovena jest naturalne: Clemens Zeilinger wykonywał cyklicznie wszystkie sonaty Beethovena, Verena Stourzh wykonała i nagrała wszystkie jego tria fortepianowe z zespołem Haydn Trio Eisenstadt, a Erich Oskar Huetter zajmował się intensywnie sonatami wiolonczelowymi mistrza.

Do działalności tria należą opieka nad klasyczną literaturą dla tria, ale również zamówienia kompozytorskie i projekty łączące różnych dziedzin. N. p. wspólnie ze szkockimi śpiewakami Lorną Anderson (sopran) i Jamie MacDougall (tenor) trio wykonuje szkockie pieśni ludowe opracowane przez Beethovena i Haydna, żeby udostępnić tą wyjątkową kombinację muzyki artystycznej i tradycji ludowej szerszej publiczności.
Trio zadebiutowało w listopadzie 2011 na Dniach Muzyki Dawnej w Herne, koncert został zarejestrowany przez WDR. W 2012 roku odbyły się koncerty w Austrii, Niemczech i we Włoszech.

<< powrót

Wbrew stereotypowi kojarzącemu Austrię z muzyką klasyczną, wiedeńskimi walcami i muzyką tyrolską, austriackie forum kultury w Warszawie stawiało sobie za zadanie prezentować współczesnego oblicza austriackiej sceny muzycznej.

 

Wspieranie innowacyjnych projektów muzycznych, jak n. p. prezentowanie współczesnych kompozytorów austriackich, organizacja koncertów z różnorodną muzyką jazzową – od Etno po alternatywną, jak i nowej muzyki improwizowanej i elektronicznej zajmuje ważne miejsce w działalności afkw.


Na zaproszenie afkw do Polski przyjeżdżają wysokiej klasy, najczęściej młodzi, austriaccy muzycy. Występują  oni podczas takich cyklów koncertowych i festiwali, jak m. in. "Warszawska Jesień", „Warsaw Music Week“, „Strefa Monotype“, „Jazz na Starówce“, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, CoCArt Festival Torun i również w renomowanych salach koncertowych takich instytucji, jak Filharmonii Narodowej, filharmonii w Gdańsku, Kielcach, Łodzi i Lublinie, na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Polskim Radiu.

 

Szczególnie ważny wydaje się być fakt, że dzięki naszym wielostronnym przedsięwzięciom muzycznym nawiązuje się współpraca między muzykami z Austrii, Polski i innych krajów Środkowej Europy w relacji kompozytor - wykonawca, solista/dyrygent - orkiestra, nauczyciel – uczeń, przy wspólnej grze zespołowej, czy też przy wspólnych warsztatach.

 

Mimo, że wyznacznikiem wyboru prezentowanych dokonań austriackich muzyków nie jest ich popularność, to jednak dzięki inicjatywom afkw polska publiczność mogła usłyszeć na żywo, pośród wielu innych: światowej sławy chór "Wiener Sängerknaben", kwartet smyczkowy Wiedeńskich Filharmoników, Vienna Art Orchestra, gitarzystę jazzowego Martina Kollera, akordeonistów Alfreda Melichara i Klausa Paiera, muzyków jazzowych Christiana i Wolfganga Muthspiel, organistę Heriberta Metzgera, zespoły „Neue Wiener Concert Schrammeln“ i „Arcus Ensemble Wien“, jedyne w swoim rodzaju w skali światowej zespoły dęte „Mnozil Brass“ i „Vienna Clarinet Connection“, alternatywną harfistkę Monika Stadler, męskiego sopranu Arno Raunig, kwartet smyczkowy „Aron Streichquartett”, laptopowcę Christiana Fennesza, klubowego kolektywu „Sofa Surfers” czy przedstawicieli wytwórni DJów i producentów "Vienna Scientists Recordings".

 

Więcej informacji znajdą Państwo pod kategoriami:
„aktualne imprezy” – informacja n. t. koncertów i innych projektów muzycznych zrealizowanych przez afkw i jego partnerów w najbliższym czasie.
Imprezy 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 – Imprezy, które się odbyły w ostatnich latach.
„muzycy / zespoły” – linki do stron austriackich wykonawców, którzy w ostatnich latach występowali w Polsce dzięki wsparciu afkw.
„kompozytorzy” – linki do stron kompozytorów, których utwory w ostatnich latach zostały wykonane w Polsce dzięki inicjatywy afkw.
„linki” – linki do austriackich i polskich instytucji związanych z muzyką.

 

 

 

austriackie forum kultury .. Próżna 7/9 .. PL 00-107 .. Warszawa .. 0048 22 526 88 00/11 .. warschau-kf@bmeia.gv.at